Porządek mszy św.

Najważniejsze informacje o nabożeństwach

Kancelaria

Godziny urzędowania kancelarii

Kontakt

Adres i informacje kontaktowe

DTransmisja Mszy Św. Transmisja Mszy Św. Gallery Galeria Diecezja Gliwicka Diecezja Gliwicka

Aktualności

Kolęda 2014-2015

72Kolęda.jpg

-     początek kolędy w soboty o godz. 13.00, w niedziele o godz. 14.00;

-     w tygodniu o godz. 16.00;

-     Kapłani odwiedzają rodziny według kolejności podanej w planie;

-    Ministranci pukają do mieszkań rodzin, które przyjmowały duszpasterza rok lub dwa lata temu. W innych wypadkach składamy zaproszenie w kancelarii parafialnej lub w zakrystii;

-     Kapłana w miarę możliwości przyjmują wszyscy domownicy;

-   w soboty: 03.01., 10.01., 17.01., 24.01. o godz. 1800 odprawione zostaną msze św. z prośbą o błogosławieństwo Boże dla odwiedzanych rodzin;

-  ofiary kolędowe, będące znakiem naszej życzliwości za całoroczną pracę duszpasterską, składamy na mszy św. w sobotę o godz. 1800 lub w niedzielę 25.01. na wszystkich mszach św. Za ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

-     Ministranci zbierają ofiary do puszek na fundusz ministranci i cele misyjne.

-     Księża w domach nie przyjmują ofiar!

:: więcej

NOWY ROK LITURGICZNY

71jch.jpg

„Daj innym cząstkę siebie …”

56HDK2.JPG

zobacz zdjecia

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach 21 grudnia 2014r. w godzinach od 9.00  do 14.00 przy naszym kościele przeprowadzi akcję honorowego oddawania krwi. Aby oddać krew trzeba: być zdrowym, mieć 18 – 65 lat, ważyć co najmniej 50 kg, mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. W dniu oddania krwi należy koniecznie rano zjeść lekki posiłek.
:: więcej

Dziękujemy Biskupowi Gerardowi

69Bp. Kusz.JPG

70Bp. Kusz 2.JPGZOBACZ ZDJĘCIA

Jesień w Gliwicach

66Jesień w Gliwicach.JPGZobacz zdjęcia

Uroczystości 11 listopada w Gliwicach

6311 listopada 2014.JPG

ZOBACZ ZDJĘCIA

Czas zadumy, czas modlitwy...

6261122_Wspomnienie_Wszystkich_Wiernych_Zmarlych-05.jpg

ZOBACZ ZDJĘCIA Z GLIWICKICH CMENTARZY - 2014

Na Dobry Początek...

59Msza2.jpg

Poniedziałkowa "Msza na dobry początek" to propozycja dla tych, którzy chcą rozpocząć tydzień nauki i pracy od modlitwy i spotkania z Chrystusem przy Jego stole. To dobry impuls do tego, aby przed pójściem do szkoły, na zajęcia na uczelni czy do pracy zatrzymać się na chwilę i skierować swoje myśli na spotkanie z Bogiem we wspólnocie tych, którzy mają podobne pragnienia. Pomagać w tym będzie krótkie rozważanie Bożego Słowa oraz wspólny śpiew z towarzyszeniem scholi.
Serdecznie zapraszamy w poniedziałki o godzinie 7:00 na Mszę na dobry początek!

Grupy Parafialne

Zaproszenie do udziału w spotkaniach ... ZOBACZ!

Wolne intencje mszy św. w styczniu 2015

3eucharystia.jpg

 

Są jeszcze wolne intencje mszy św. - można je zamówić

przez nasze info!

info@katedra.gliwice.pl

:: więcej

1 2 »
Kalendarz parafialny
 
IV Niedziela adwentu, Wspomnienie dowolne Św. Piotra Kanizjusza
21 grudnia 2014r.
Liturgia Słowa Bożego na dziś
Stałe informacje

 Nabożeństwa różańcowe o godz. 17.30 /po nich msze św. wieczorne/

Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Znany jest - jeśli idzie o formę - od bardzo dawna w religiach Dalekiego Wschodu, w prawosławiu i oczywiście w katolicyzmie. Zwyczaj odmawiania różańców sięga czasów przed narodzeniem Chrystusa. W 1849 r. odkryto wśród ruin starożytnej Niniwy w ręku niewiasty coś w rodzaju różańca. Posążek pochodził z VIII, a może nawet IX w. przed Chrystusem.

Ze średniowiecza pochodzi zwyczaj częstego powtarzania Pozdrowienia Anielskiego.Pustelnik Aybert z Hennegau (+ 1140) miał zwyczaj codziennie odmawiać je 150 razy. Za każdym razem przyklękał, a na końcu padał na twarz. Różaniec w postaci wielokrotnego odmawiania Pozdrowienia Anielskiego upowszechniał św. Dominik Guzman, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów), dlatego nazywa się go ojcem różańca do Najświętszej Maryi Panny.

Nie jest to jednak ścisłe. Różaniec bowiem w obecnej formie ustalił się dopiero w XV w. dzięki innemu dominikaninowi, bł. Alanusowi a la Roche (van den Clip), który żył w latach 1428-1475. On ustalił nazwę "Psałterz Maryi", jak też i liczbę 150 Zdrowaś, które podzielił na dekady (dziesiątki), każda przeplatana Modlitwą Pańską. On też założył pierwsze bractwo różańcowe w Douai w 1470 r.

Różaniec nie może zastąpić Mszy świętej czy uczestnictwa w innych celebracjach liturgicznych; nie stanowi konkurencji ani dla Liturgii Godzin, ani dla koronki do Miłosierdzia Bożego, ani dla innych form kultu. Jest natomiast wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania naszej wiary w żywej łączności z Maryją, wraz z którą wędrujemy po drogach tajemnic naszego odkupienia. Zachęcamy do wytrwałej modlitwy różańcowej, szczególnie w październiku - powierzajmy Matce Bożej Ojca Świętego i wszystkie bliskie jego sercu sprawy.

Wydarzenia parafialne

Codziennie o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 17.30 zapraszamy do modlitwy różańcowej /w niedziele o godz. 18.00/

wydarzenia katedralne
  • o godz. 19.00 zapraszamy na Mszę św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Jana Kopca Inauguracyjną nowy Rok Akademicki 2014/2015
E-infromacje E-infromacje

tel. (32) 230 89 45 - parafia /kancelaria/
tel. (32) 230 89 47 - ks. wikarzy
info@katedra.gliwice.pl