Porządek mszy św.

Najważniejsze informacje o nabożeństwach

Kancelaria

Godziny urzędowania kancelarii

Kontakt

Adres i informacje kontaktowe

DTransmisja Mszy Św. Transmisja Mszy Św. Gallery Galeria Diecezja Gliwicka Diecezja Gliwicka

Aktualności

strona główna > Roraty 2017

Roraty 2017

114roraty 2017 małe.jpg

Kazanie na I Niedzielę Adwentu:

Adwent 2017r.  I Niedziela

Wszyscy opadliśmy zwiędli jak liście, a nasze winy poniosły nas jak wicher. Nikt nie wzywał Twojego imienia, nikt się nie zbudził, by się chwycić Ciebie... A jednak, Panie, Tyś naszym Ojcem.

Mamy w oczach miniony listopadowy krajobraz – wichry, miecione nimi liście... Najpierw wiatr je naniósł, za kilka dni wymiótł – zniknęły ... Czy nie tak dzieje się z nami? Z naszymi wysiłkami? Nawet z dobrem i poświęceniem ... Nasze winy niosą nas jak wicher. Izajasz dobrze znał życie. Dlatego adwent - to czas nadziei, ogromnej, żywej nadziei, która daje siłę w codziennym zmaganiu się o dobro.

Adwent – to  czas chrześcijan. Choć nie tylko. Od każdego człowieka zależy, czy więcej będzie radości czy smutku, pokoju czy utarczek, dostatku czy biedy, nawet życia czy śmierci. Dlatego do adwentowego przebudzenia wezwani są wszyscy.

Ale wołanie proroka Izajasza i Jezusa do nas chrześcijan - odnosi się w sposób szczególny. W odczytanym dziś fragmencie ewangelii słyszeliśmy słowa: Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie! Zapyta ktoś: a co to znaczy, że znowu mam czuwać? Odpowiedź wydaje się prosta – trzeba mieć szeroko otwarte oczy i uszy, widzieć co się dzieje dookoła i mieć tego świadomość. Trzeba mieć przy sobie źródło światła, by w razie wątpliwości oświetlić to co jest przed sobą. Czuwać – to także mieć za sobą innych, jako że stróż pozostawiony samemu sobie niczego nie zdziała. Czas się przebudzić i budzić innych....

Tegoroczny program duszpasterski – którego realizację zaczynamy tą niedzielą, podpowiada nam, że „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Jego pierwsza część prowadzi nas do odkrycia śladów Ducha Świętego. WIDZIEĆ, później OCENIĆ i  DZIAŁAĆ. Dobrze, też że Ojciec Św. Franciszek w tej aurze Ducha Św. – wskazuje nam na świętego Józefa ustanawiając ten Rok – Jego Rokiem, Rokiem św. Józefa!

Czas Adwentu – to dobry czas dla Rodziny, której stróżem był św. Józef – niech to zatem będzie Adwent – RODZINY.

Pod koniec IV wieku św. Jan Chryzostom w jednej z homilii tak mówi o domu chrześcijańskim: „I nocą nawet ... wstawaj, klękaj i módl się ... Trzeba, aby twój dom był domem modlitwy, Kościołem. To ważne, by rodzina była domowym sanktuarium „małym kościołem” – choćby tylko na ten czas – Adwentu /Rorat/ i zbliżających się Świąt. To zawsze coś – jeśli nie ma stałości, niech choć będzie pobudzająca akcyjność – to nie ideał – może nawet grzech współczesności, ale w życiu też tak jest, że niektórzy dbają o porządek tylko od święta ...

Dać się zarazić dobrem – może się spodoba?

Dać się zarazić dobrem – może się spodoba…

A jeżeli uda się upiększyć nasz DOM – nasze RODZINY, to chciejmy wejść głębiej – w WYCHOWANIE. To będzie kolejna próba spojrzenie na nasze rodziny. Wszystkim nam leży na sercu dobro osób, które kochamy, w szczególności naszych dzieci, dorastającej młodzieży. Nie możemy zatem nie zatroszczyć się o wychowywanie – nie można pozwalać na to, by dzieci i młodzież nie potrafiły odnajdywać się w życiu. Nie rozróżniały dobra i zła. Trzeba nam dbać o ich zdrowie fizyczne, ale i moralne. Dzieje się coś niebezpiecznego – Rodziny tracą nadzieję a to jest znakiem „kultury śmierci”.

Dziś we współczesnym życiu nie ma granic – więc zadbajmy mocno o właściwe zasady. W rodzinie musi być ład i porządek – wtedy będziemy mocni i piękni na miarę tych czasów.

Otoczmy troską siebie, naszych bliskich, jest Adwent – rozpoczynamy piękny czas.

Odnów NAS Boże i daj nam zbawienie !!!

:: wstecz

Kalendarz parafialny
 
III Niedziela adwentu
17 grudnia 2017r.
Liturgia Słowa Bożego na dziś
Stałe informacje

Od poniedziałku do soboty o godz. 17.30, w niedzielę o godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwa różańcowe.

Wydarzenia parafialne

 

wydarzenia katedralne

W czwartek 2 listopada o godz. 18.00 Msza św. za ++ parafian i diecezjan - pod przewodnictwem ks. Bp. Jana Kopca.

W sobotę 11 listopada o godz. 12.30 Msza św. w intencji Ojczyzny - pod przewodnictwem ks. Bp. Jana Kopca.

E-infromacje E-infromacje

tel. (32) 230 89 45 - parafia /kancelaria/
tel. (32) 230 89 47 - ks. wikarzy
info@katedra.gliwice.pl