Porządek mszy św.

Najważniejsze informacje o nabożeństwach

Kancelaria

Godziny urzędowania kancelarii

Kontakt

Adres i informacje kontaktowe

DTransmisja Mszy Św. Transmisja Mszy Św. Gallery Galeria Diecezja Gliwicka Diecezja Gliwicka

Aktualności

strona główna > REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018 - Dokąd zmierzam ja i moja rodzina?

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018 - Dokąd zmierzam ja i moja rodzina?

 28Rekolekcje.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekolekcje prowadzi ks.Jerzy Dzierżanowski

Rozpoczynamy kolejny czas przeżycia Wielkiego Postu w naszym życiu.  Warto może z tej okazji na chwilę zatrzymać się nad słowami, które św. Jan Paweł II skierował do pielgrzymów w Zakopanem w czasie pielgrzymki w Ojczyźnie w 1997 r.

         „Nie dajcie się zwieść pokusie zapewnienia potom­stwu jak najlepszych warunków materialnych za cenę waszego czasu i uwagi, które są im potrzebne do wzrastania «w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi» (Łk 2, 52)".

         Zdecydowana większość rodziców nie lekceważy obowiązku zapewnienia swoim dzieciom podstaw bytu materialnego. Ich utrzymanie, ubranie, nakarmienie i wykształcenie to podstawowy obowiązek. Jednak zbyt często wielu rodziców błęd­nie myśli, że dzieci przede wszystkim potrzebują dobrych, marko­wych ubrań i nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Nierzadko całkowite zaangażowanie się w pracę zawodową i wielomiesięcz­ne pobyty za granicą usprawiedliwiane są stwierdzeniem: „Prze­cież robię to dla rodziny i dla moich dzieci". Niestety, gdyby zapytać dziecko, niezależnie od wieku, czy bardziej chce nowych rzeczy, czy obec­ności rodzica, w zdecydowanej większości wybierze to drugie. Oczywiście są sytuacje, kiedy właśnie wyjazd do pracy daleko od domu jest jedynym źródłem dochodu, ale trzeba taki stan trakto­wać jako tymczasowy, będąc też znacznie bardziej wyczulonym na potrzebę bliskości, którą dziecko, ale i każdy dorosły ma w sobie niezależnie od wieku.

         Św. Jan Paweł II wyraźnie zwraca uwagę na pokusę zapewnienia rodzinie jedynie jak najlepszych warunków materialnych. Rodzice bardzo często wiele dodatkowych zajęć zarobkowych podejmują z prze­konaniem, że chcą, aby ich dzieci miały lepsze warunki życia, niż mieli oni sami. Wówczas bardzo łatwo wpaść w ślepy zaułek rozbu­dzania potrzeb, ciągłego niezaspokojenia, wzrostu oczekiwań. Warto w jakimś momencie trochę przyhamować i policzyć, ile czasu w cią­gu dnia poświęcamy sobie nawzajem. Nie można się oszuki­wać i myśleć, że jeżeli mamy wszystko, co potrzebujemy z rzeczy materialnych, to dom będzie szczęśliwy. Brak wzajemnego czasu, uwagi i zainteresowania bardzo szybko wywołuje szukanie „pokarmu zastępczego". Najpierw będzie to telewizja, komputer, później koledzy i koleżan­ki, którym się ufa bardziej niż rodzicom. W końcu długie wyjścia z domu, spędzanie czasu „gdzieś", „z kimś". Wielokrotnie dostrze­ga się brak tematów do rozmów, wzrastający dystans, chłód uczu­ciowy. Relacje ograniczają się tylko do wydawania poleceń, rozliczania i płacenia za różnorakie potrzeby. Czas rekolekcji to dana przez Pana Boga kolejna okazja, by zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć sobie na pytania: ile jest Boga na co dzień w moim życiu, po co żyję, dokąd zmierzam, na którym miejscu jest rodzina w hierarchii moich celów i wartości?

    

Program rekolekcji Wielkopostnych

Gliwice-Katedra 18.03-21.03.20118 r.

 

Rekolekcje w całości poświęcone zostaną tematyce rodzinnej w bardzo różnych aspektach. Głównym przesłaniem jest ukazanie największej wartości jaką jest budowanie życia osobistego i rodzinnego na najtrwalszym i najpewniejszym fundamencie codziennej więzi  z Panem Bogiem.

 

NIEDZIELA 17.03.2018 r.  Rozpoczęcie rekolekcji nauką ogólną:

„Można mieć serce czyste, ale może to być serce puste. Ja chciałabym mieć serce pełne dobra i miłości…” Ania lat 8

 

Sobota 17.03.2018 r.

Godz.:  18.00 Msza św. z nauką ogólną

Niedziela 18.03.2018 r.

Godz. 7.00, 8.45, 11.15, 12.30, 17.00, 18.45 Msze św. z nauką ogólną

                         

Godz. 16.00 spotkanie dla młodzieży - kilkunastominutowe przedstawienie historii jednego życia bez Boga,  które łatwo może stać się doświadczeniem każdego z nas. Przyjdź, koniecznie, zobacz i pomyśl czy warto?

 

PONIEDZIAŁEK 19.03. 2018 r.

"Należy w sposób dyskretny i skuteczny towarzyszyć rodzącemu się życiu, otaczając szczególną opieką te matki, które nie boją się wydać na świat dziecko i wychować je bez udziału ojca".  Św. Jan Paweł II, EV 87 

 

Godz. 8.00 Msza św. z nauką ogólną

Godz. 9.30 Spotkanie dla dzieci młodszych kl. 1-4

Godz. 11.00 Spotkanie dla dzieci klas 5-7

Godz. 18.00 Msza św. z nauką ogólną

Godz. 19.00 spotkanie – świadectwo rodziny,  która przyjęła do swojego domu kolejno 19 opuszczonych dzieci. Na to spotkanie zaproszeni są wszyscy parafianie, a szczególnie rodzice którzy już mają starsze dzieci (szkoła średnia i wyżej, katechetów, nauczycieli, pedagogów. Zachęcamy też gorąco do udziału narzeczonych i młodzież naszej parafii.

WTOREK 20.03.2018 r.

„Gdzie nie będzie szacunku dla poczętego życia, tam  będzie  zanikał szacunek dla człowieka  starego i umierającego”. Św.  Jan Paweł II 

 

Godz. 8.00 Msza św. z nauką ogólną

Godz. 9.30.00 Spotkanie dla dzieci młodszych kl. 1-4

Godz. 11.00 Spotkanie dla dzieci klas 5-7

Godz. 18.00 Msza św. z nauką ogólną

Godz.19.00 spotkanie na co warto zwrócić szczególną uwagę budując więź  dziecka z rodzicami i Panem Bogiem? Zapraszamy rodziców wychowujących aktualnie dzieci, mile widziani również narzeczeni.  

 

ŚRODA 21.03.2018 r.

Dom rodzinny Wieczernikiem. Eucharystia siłą i mocą do dobrego życia.

 

8.00 Msza św. z nauką ogólną

9.30 Msza św. z nauką na zakończenie rekolekcji dla dzieci

18.00 Msza św. z nauką ogólną

 

Kolekta w tym dniu przeznaczona na wsparcie rozbudowy Domu Matki i Dziecka w Opolu.

:: wstecz

Kalendarz parafialny
 
Środa V tygodnia Wielkiego Postu
21 marca 2018r.
Liturgia Słowa Bożego na dziś
Stałe informacje

Od poniedziałku do soboty o godz. 17.30 odmawiany jest różaniec, zapraszamy!

Wydarzenia parafialne

Droga Krzyżowa – dla dzieci w czwartki o godz. 16.30 a dla dorosłych w piątki po mszy św. o godz. 8.00 i o godz. 17.30 /przed wieczorną mszą/. Przed piątkowymi nabożeństwami Drogi Krzyżowej można składać intencje, w których będziemy się modlić przy rozważaniach poszczególnych stacji.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w niedziele o godz. 18.00 Z racji nabożeństwa Msza Św. wieczorna w okresie Wielkiego Postu będzie odprawiana o godz. 18.45.

wydarzenia katedralne
  • W sobotę 10.03.br. o godz. 9.00 Msza pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jan Kopca SYNOD DIECEZJALNY
E-infromacje E-infromacje

PODZIĘKOWANIE DLA

Holyart - dewocjonalia

tel. (32) 230 89 45 - parafia /kancelaria/
tel. (32) 230 89 47 - ks. wikarzy
info@katedra.gliwice.pl