Porządek mszy św.

Najważniejsze informacje o nabożeństwach

Kancelaria

Godziny urzędowania kancelarii

Kontakt

Adres i informacje kontaktowe

DTransmisja Mszy Św. Transmisja Mszy Św. Gallery Galeria Diecezja Gliwicka Diecezja Gliwicka

Ogłoszenia parafialne

Informacje Duszpasterskie

30 Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj

 • o godz. 18.00 nabożeństwo różańcowe
 • w „Gościu Niedzielnym” m.in.: Co naprawdę wydarzyło się na synodzie biskupów o rodzinie?  Rozmowa z ks. abp Stanisławem Gądeckim, jedynym polskim biskupem uczestniczącym w obradach synodu. W Gościu również obrazek z modlitwą męża za żonę. W Małym Gościu Niedzielnym: …co dzieje się w Zabawie 100 lat po śmierci bł. Karoliny Kózkówny? Oraz plakat z mistrzami świata w siatkówce.
 • w kiosku przy kościele i w zakrystii są do nabycia znicze Caritas. Składając ofiarę 3zł przy zakupie znicza uczestniczymy w akcjach charytatywnych prowadzonych przez Caritas.

2. Zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwa październikowe. W środę po nabożeństwie podsumowanie konkursu dla dzieci i młodzieży.

3. W poniedziałek o godz. 18.45  adoracja dla mężczyzn

4. W piątek o godz. 19.00 zapraszamy na Nieszpory, ku czci Wszystkich Świętych. Kolejnemu wieczorowi Świętych towarzyszyć będą relikwie współczesnych Świetych. Tym spotkaniem modlitewnym pragniemy zwrócić uwagę, na radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych. Chcemy dziękować Panu Bogu za Jego łaskę, dzięki której znani z ołtarzy oraz z ołtarzy nieznani, ale za to bliscy naszemu sercu, dostąpili radości Królestwa Niebieskiego. Po nieszporach zapraszamy do udziału w Procesji Świętych (procesja przejdzie do kościoła Wszystkich Świętych).

5. W sobotę 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych.

 • porządek mszy świętych jak w każdą niedzielę.
 • pierwsza msza z Uroczystości – w piątek o godz. 18.00.
 • o godz. 11.00 Suma Odpustowa w kościele Wszystkich Świętych
 • w godzinach popołudniowych na naszych cmentarzach odprawione zostaną nabożeństwa za zmarłych. Nabożeństwo na Cmentarzu Centralnym o godz. 15.00.
 • w dniach od 1 do 8 listopada pod zwykłymi warunkami można zyskać odpust zupełny za zmarłych.

6. W przyszłą Niedzielę obchodzimy Dzień Zaduszny - dzień wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze św. za ++ zalecanych w wypominkach i zaleckach

 • o godz. 6.30 zapraszamy na Jutrznię za zmarłych
 • o godz. 18.00 zapraszamy na modlitwę różańcową z zaleckami za zmarłych.
 • w listopadzie codziennie zapraszamy o godz. 17.30 na różaniec z zaleckami i wypominkami za naszych zmarłych. W zakrystii i kancelarii można składać zalecki-wypominki (kartki z wypisanymi imionami zmarłych z naszych rodzin, których polecamy modlitwie Kościoła). Karteczki na wypominki, są wyłożone w zakrystii.

7. W czwartek, 30 października 2014 roku o godz. 9.30 odbędzie się uroczysta msza święta dziękczynna w 120 rocznicę powstania szkoły ( obecnie Zespół Szkół Gimnazjalnych przy ul. Ks. Ziemowita 12), podczas której zostanie poświęcony sztandar Gimnazjum nr 1 imienia Stefana Batorego w Gliwicach. Mszę celebrować będzie Ksiądz Biskup Jan Kopiec. Społeczność Gimnazjum nr 1 zaprasza absolwentów wszystkich szkół, które mieściły się w budynku obecnego Zespołu Szkół Gimnazjalnych na uroczystości z okazji 120-lecia szkoły i nadania Gimnazjum nr 1 imienia Stefana Batorego. Popołudniowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00 w auli szkoły. Zakończenie ok. godz. 19.00.

Na nowy tydzień

Szczęść Boże!

 

 

 

 

Kalendarz parafialny
 
Piątek XXX tygodnia okresu zwykłego
31 października 2014r.
Liturgia Słowa Bożego na dziś
Stałe informacje

 Nabożeństwa różańcowe o godz. 17.30 /po nich msze św. wieczorne/

Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Znany jest - jeśli idzie o formę - od bardzo dawna w religiach Dalekiego Wschodu, w prawosławiu i oczywiście w katolicyzmie. Zwyczaj odmawiania różańców sięga czasów przed narodzeniem Chrystusa. W 1849 r. odkryto wśród ruin starożytnej Niniwy w ręku niewiasty coś w rodzaju różańca. Posążek pochodził z VIII, a może nawet IX w. przed Chrystusem.

Ze średniowiecza pochodzi zwyczaj częstego powtarzania Pozdrowienia Anielskiego.Pustelnik Aybert z Hennegau (+ 1140) miał zwyczaj codziennie odmawiać je 150 razy. Za każdym razem przyklękał, a na końcu padał na twarz. Różaniec w postaci wielokrotnego odmawiania Pozdrowienia Anielskiego upowszechniał św. Dominik Guzman, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów), dlatego nazywa się go ojcem różańca do Najświętszej Maryi Panny.

Nie jest to jednak ścisłe. Różaniec bowiem w obecnej formie ustalił się dopiero w XV w. dzięki innemu dominikaninowi, bł. Alanusowi a la Roche (van den Clip), który żył w latach 1428-1475. On ustalił nazwę "Psałterz Maryi", jak też i liczbę 150 Zdrowaś, które podzielił na dekady (dziesiątki), każda przeplatana Modlitwą Pańską. On też założył pierwsze bractwo różańcowe w Douai w 1470 r.

Różaniec nie może zastąpić Mszy świętej czy uczestnictwa w innych celebracjach liturgicznych; nie stanowi konkurencji ani dla Liturgii Godzin, ani dla koronki do Miłosierdzia Bożego, ani dla innych form kultu. Jest natomiast wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania naszej wiary w żywej łączności z Maryją, wraz z którą wędrujemy po drogach tajemnic naszego odkupienia. Zachęcamy do wytrwałej modlitwy różańcowej, szczególnie w październiku - powierzajmy Matce Bożej Ojca Świętego i wszystkie bliskie jego sercu sprawy.

Wydarzenia parafialne

Codziennie o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 17.30 zapraszamy do modlitwy różańcowej /w niedziele o godz. 18.00/

wydarzenia katedralne
 • o godz. 19.00 zapraszamy na Mszę św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Jana Kopca Inauguracyjną nowy Rok Akademicki 2014/2015
E-infromacje E-infromacje

tel. (32) 230 89 45 - parafia /kancelaria/
tel. (32) 230 89 47 - ks. wikarzy
info@katedra.gliwice.pl