Porządek mszy św.

Najważniejsze informacje o nabożeństwach

Kancelaria

Godziny urzędowania kancelarii

Kontakt

Adres i informacje kontaktowe

DTransmisja Mszy Św. Transmisja Mszy Św. Gallery Galeria Diecezja Gliwicka Diecezja Gliwicka

Ogłoszenia parafialne

Informacje Duszpasterskie

33 Niedziela Zwykla

1. Dzisiaj

  • przed kościołem zbiórka do puszek na pomoc w odbudowie zniszczonego pożarem kościoła katedralnego w Sosnowcu. Serdeczne Bóg zapłać za składane ofiary.
  • o godz. 18.00 zapraszamy na Nieszpory za zmarłych.
  • w „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m.in.:, - o Światowych Dniach Młodzieży. Ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor biura organizacyjnego ŚDM zapowiada, że do Krakowa może przyjechać nawet 2,5 mln osób. Zanim wszyscy zjadą do stolicy Małopolski, gdzie odbędą się centralne uroczystości z papieżem Franciszkiem, pierwszy tydzień spędzą w diecezjach. Tam wysłuchają m.in. katechez głoszonych przez biskupów z całego świata.
  • w Centrum Edukacyjnym o godz. 18.00 odbędzie się koncert. Bilety w cenie 20 zł. są do nabycie przed koncertem.

2. Codziennie o godz. 17.30 zapraszamy na różaniec z zaleckami i wypominkami

3. W poniedziałek o godz. 19.00 w salce katechetycznej – spotkanie dla mężczyzn. Spotkanie poprowadzi ks. Infułat Konrad Kołodziej.

4. W czwartek w kościele o godz. 16.30 spotkanie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.

5. W sobotę 22 listopada przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. O godz. 16.30 - msza św. w intencji ++ i żyjących chórzystów i organistów, zapraszamy. W Centrum Edukacyjnym o godz. 16.30 spotkanie dla mężczyzn z Tomaszem Terlikowskim. Szczegóły na plakatach. 

6. Od roku działa Diecezjalna grupa – Ruch Czystych Serc. Zapraszamy młodych na kolejne spotkanie, które odbędzie się 17 listopada /poniedziałek/, po mszy św. o godz. 18.30 w parafii MB Częstochowskiej na Trynku. /Szczegóły na naszej stronie internetowej i na plakatach/    

7. W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla

  • o godz. 6.30 zapraszamy na Godzinki ku czci NMP
  • o godz. 12.30 msza św. pod przewodnictwem Księży Biskupów - z okazji 75r. urodzin Biskupa Gerarda Kusza oraz podziękowanie za Jego posługę Biskupa Pomocniczego Diecezji Gliwickiej.
  • o godz. 18.00 nabożeństwo ku czci Chrystusa Króla
  • kolekta przyszłej niedzieli, przeznaczona jest na rozliczenie kolejnego etapu prac remontowych zewnętrznej elewacji kościoła. Bóg Zapłać za wszelką Waszą ofiarność.

8. W zakrystii i w kancelarii są już poświęcone opłatki na stół wigilijny, /jeżeli chcemy je wysłać naszym krewnym za granicę – to już właściwy czas/ - zachęcamy do nabycia!

9. W dniach 29 i 30 listopada Parafia organizuje wyjazd do Salzburga na Jarmark Adwentowy. Zapisy i szczegółowe informacje w zakrystii u ks. Leszka. Są jeszcze wolne miejsca.

 

Na nowy tydzień, Szczęść Boże!

 

 

 

Kalendarz parafialny
 
Piątek XXXIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Ofiarowanie Najśw. Maryi Panny
21 listopada 2014r.
Liturgia Słowa Bożego na dziś
Stałe informacje

 Nabożeństwa różańcowe o godz. 17.30 /po nich msze św. wieczorne/

Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Znany jest - jeśli idzie o formę - od bardzo dawna w religiach Dalekiego Wschodu, w prawosławiu i oczywiście w katolicyzmie. Zwyczaj odmawiania różańców sięga czasów przed narodzeniem Chrystusa. W 1849 r. odkryto wśród ruin starożytnej Niniwy w ręku niewiasty coś w rodzaju różańca. Posążek pochodził z VIII, a może nawet IX w. przed Chrystusem.

Ze średniowiecza pochodzi zwyczaj częstego powtarzania Pozdrowienia Anielskiego.Pustelnik Aybert z Hennegau (+ 1140) miał zwyczaj codziennie odmawiać je 150 razy. Za każdym razem przyklękał, a na końcu padał na twarz. Różaniec w postaci wielokrotnego odmawiania Pozdrowienia Anielskiego upowszechniał św. Dominik Guzman, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów), dlatego nazywa się go ojcem różańca do Najświętszej Maryi Panny.

Nie jest to jednak ścisłe. Różaniec bowiem w obecnej formie ustalił się dopiero w XV w. dzięki innemu dominikaninowi, bł. Alanusowi a la Roche (van den Clip), który żył w latach 1428-1475. On ustalił nazwę "Psałterz Maryi", jak też i liczbę 150 Zdrowaś, które podzielił na dekady (dziesiątki), każda przeplatana Modlitwą Pańską. On też założył pierwsze bractwo różańcowe w Douai w 1470 r.

Różaniec nie może zastąpić Mszy świętej czy uczestnictwa w innych celebracjach liturgicznych; nie stanowi konkurencji ani dla Liturgii Godzin, ani dla koronki do Miłosierdzia Bożego, ani dla innych form kultu. Jest natomiast wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania naszej wiary w żywej łączności z Maryją, wraz z którą wędrujemy po drogach tajemnic naszego odkupienia. Zachęcamy do wytrwałej modlitwy różańcowej, szczególnie w październiku - powierzajmy Matce Bożej Ojca Świętego i wszystkie bliskie jego sercu sprawy.

Wydarzenia parafialne

Codziennie o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 17.30 zapraszamy do modlitwy różańcowej /w niedziele o godz. 18.00/

wydarzenia katedralne
  • o godz. 19.00 zapraszamy na Mszę św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Jana Kopca Inauguracyjną nowy Rok Akademicki 2014/2015
E-infromacje E-infromacje

tel. (32) 230 89 45 - parafia /kancelaria/
tel. (32) 230 89 47 - ks. wikarzy
info@katedra.gliwice.pl