Porządek mszy św.

Najważniejsze informacje o nabożeństwach

Kancelaria

Godziny urzędowania kancelarii

Kontakt

Adres i informacje kontaktowe

DTransmisja Mszy Św. Transmisja Mszy Św. Gallery Galeria Diecezja Gliwicka Diecezja Gliwicka

Ogłoszenia parafialne

Informacje Duszpasterskie

III Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj obchodzimy Dzień Chorych na Trąd.

  • o godz. 18.00 Nieszpory Kolędowe
  • w najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in.: relacja z Filipin …jeszcze nigdy w historii tyle osób nie uczestniczyło w jednej Mszy św. W Eucharystii odprawianej przez papieża Franciszka na Filipinach modliło się ponad 6 milionów ludzi – wśród nich byli dziennikarze „Gościa Niedzielnego”. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej
  • w „Małym Gościu” najnowsza płyta „Arki Noego”.
  • po każdej mszy w Centrum Edukacyjnym czekają na zainteresowanych katechiści ze wspólnoty Neokatechumenalnej  

2. W poniedziałek obchodzimy Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

  • o godzinie 7.00 zapraszamy młodzież i dorosłych na Mszę „na dobry początek”!
  • o godz. 19.00 w salce katechetycznej spotkanie dla mężów i ojców
  • o godz. 19.00 w salce katechetycznej pierwsza nauka przedślubna. Te spotkania są dla tych, którzy zaplanowali ślub w naszej parafii.

3. W czwartek o godz. 16.30 Msza Szkolna w intencji dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i katechetów – jako podziękowanie za półrocze nauki i z prośbą o opiekę Bożą na czas Ferii

4. W przyszłą niedzielę

  • o godz. 6.30 zapraszamy na Jutrznię
  • o godz. 18.00 Nieszpory Kolędowe /pożegnanie ze Żłóbkiem/

5. Komunikat ks. Biskupa Jana Kopca

Drodzy Diecezjanie!

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie każdy podatnik ma możliwość przekazania 1% swojego podatku - zamiast do budżetu państwa - na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego.

Instytucją posiadającą status organizacji pożytku publicznego jest Caritas Diecezji Gliwickiej.

Śpieszy ona z pomocą ludziom ubogim, chorym i potrzebującym poprzez struktury oraz placówki obejmujące całą diecezję.

Prowadzi stacje opieki i gabinety rehabilitacyjne, ośrodki dla osób niepełnosprawnych, świetlice dla dzieci, młodzieży oraz osób w jesieni życia, kuchnie dla ubogich, dom pomocy społecznej. Caritas diecezjalna prowadzi również wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego.

Drodzy Bracia i Siostry, zwracam się do Was z gorącą prośbą o przekazanie 1% należnego podatku na realizowane przez Caritas naszej diecezji dzieła miłosierdzia i pomocy wobec najuboższych.

 + Jan Kopiec

                        Biskup Gliwicki

  Na nowy tydzień

niech Bóg Błogosławi!

 

Kalendarz parafialny
 
Wtorek III tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Bł. Jerzego Matulewicza
27 stycznia 2015r.
Liturgia Słowa Bożego na dziś
Stałe informacje

 Nabożeństwa różańcowe o godz. 17.30 /po nich msze św. wieczorne/

Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Znany jest - jeśli idzie o formę - od bardzo dawna w religiach Dalekiego Wschodu, w prawosławiu i oczywiście w katolicyzmie. Zwyczaj odmawiania różańców sięga czasów przed narodzeniem Chrystusa. W 1849 r. odkryto wśród ruin starożytnej Niniwy w ręku niewiasty coś w rodzaju różańca. Posążek pochodził z VIII, a może nawet IX w. przed Chrystusem.

Ze średniowiecza pochodzi zwyczaj częstego powtarzania Pozdrowienia Anielskiego.Pustelnik Aybert z Hennegau (+ 1140) miał zwyczaj codziennie odmawiać je 150 razy. Za każdym razem przyklękał, a na końcu padał na twarz. Różaniec w postaci wielokrotnego odmawiania Pozdrowienia Anielskiego upowszechniał św. Dominik Guzman, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów), dlatego nazywa się go ojcem różańca do Najświętszej Maryi Panny.

Nie jest to jednak ścisłe. Różaniec bowiem w obecnej formie ustalił się dopiero w XV w. dzięki innemu dominikaninowi, bł. Alanusowi a la Roche (van den Clip), który żył w latach 1428-1475. On ustalił nazwę "Psałterz Maryi", jak też i liczbę 150 Zdrowaś, które podzielił na dekady (dziesiątki), każda przeplatana Modlitwą Pańską. On też założył pierwsze bractwo różańcowe w Douai w 1470 r.

Różaniec nie może zastąpić Mszy świętej czy uczestnictwa w innych celebracjach liturgicznych; nie stanowi konkurencji ani dla Liturgii Godzin, ani dla koronki do Miłosierdzia Bożego, ani dla innych form kultu. Jest natomiast wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania naszej wiary w żywej łączności z Maryją, wraz z którą wędrujemy po drogach tajemnic naszego odkupienia. Zachęcamy do wytrwałej modlitwy różańcowej, szczególnie w październiku - powierzajmy Matce Bożej Ojca Świętego i wszystkie bliskie jego sercu sprawy.

Wydarzenia parafialne

Codziennie o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 17.30 zapraszamy do modlitwy różańcowej /w niedziele o godz. 18.00/

wydarzenia katedralne
  • o godz. 19.00 zapraszamy na Mszę św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Jana Kopca Inauguracyjną nowy Rok Akademicki 2014/2015
E-infromacje E-infromacje

tel. (32) 230 89 45 - parafia /kancelaria/
tel. (32) 230 89 47 - ks. wikarzy
info@katedra.gliwice.pl