Porządek mszy św.

Najważniejsze informacje o nabożeństwach

Kancelaria

Godziny urzędowania kancelarii

Kontakt

Adres i informacje kontaktowe

DTransmisja Mszy Św. Transmisja Mszy Św. Gallery Galeria Diecezja Gliwicka Diecezja Gliwicka

Ogłoszenia parafialne

Informacje Duszpasterskie

29 Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj

 • w naszej parafii gościmy O. Grzegorza, Oblata z Lublińca. W głównym wejściu rozprowadza On kalendarze misyjne OO. Oblatów, które zawierają Intencje Papieskie
 • w „Gościu Niedzielnym” m.in.: życie beatyfikowanego dzisiaj w Rzymie Pawła VI. Beatyfikacja Papieża rodziny, na zakończenie obrad Synodu Biskupów poświęconego rodzinie nie została wybrana przypadkowa, ponieważ w swoim nauczaniu Paweł VI wielokrotnie przestrzegał przed różnymi zagrożeniami ówczesnej epoki. Szczególnie tymi, które uderzały w rodzinę i fundamenty cywilizacji życia. Również artykuł o wielkiej popularności nowenny pompejańskiej i dodatek z modlitwami, do jej odmawiania.
 • kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Misje /serdeczne Bóg zapłać za wszelką ofiarność/
 • o godz. 18.00 nabożeństwo różańcowe w intencji Misji
 • o godz. 19.30 Recital Organowy z ok. 75r. urodzin ks. Biskupa Gerarda Kusza – w wykonaniu Wojciecha Różaka – zapraszamy!

2. W poniedziałek

 • o godzinie 7.00 zapraszamy młodzież i dorosłych na Mszę na dobry początek!
 • o godz. 18.45 adoracja dla mężczyzn

3. Codziennie o godz. 17.30 nabożeństwa różańcowe.

4. W środę wspomnienie św. Jana Pawła II.

5. W czwartek spotkanie w salce katechetycznej dla gimnazjalistów przygotowujących się do sakramentu Bierzmowania.

 • o godz. 16.30 klasa I gimnazjum
 • o godz. 17.20 klasa II gimnazjum
 • o godz. 18.10 klasa III gimnazjum

W czwartek dzień urodzin ks. Biskupa Gerarda Kusza, pamiętajmy o solenizancie w naszych modlitwach.

6. W przyszłą niedzielę na zakończenie Tygodnia Misyjnego dzieci z Grupy Misyjnej przygotowały inscenizację, która przybliży tematykę misyjną.

 • o godz. 6.30 Godzinki ku czci NMP
 • o godz. 15.30 msza św. w intencji dzieci przygotowując się do I Komunii Św. i ich rodziców 
 • o godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo różańcowe.

7. W zakrystii i kancelarii można składać zalecki-wypominki (kartki z wypisanymi imionami zmarłych z naszych rodzin, których polecamy modlitwie Kościoła). Za tych ++ odprawione zostaną msze św. w Dzień Zaduszny i odmawiana będzie modlitwa różańcowa w listopadzie. Karteczki na wypominki, są wyłożone z tyłu kościoła. Listopad to szczególny czas pamięci o naszych zmarłych – czy w minionym roku pamiętaliśmy o ofiarowaniu mszy za naszych zmarłych? Są jeszcze wolne intencje. Jest również możliwość zamawiania Intencji na 2015r.

8. W zakrystii i kiosku są do nabycia znicze Caritas; składając ofiarę 3zł przy zakupie znicza uczestniczymy w akcjach charytatywnych prowadzonych przez Caritas.

Na nowy tydzień

Szczęść Boże!

 

 

 

 

Kalendarz parafialny
 
Środa XXIX tygodnia okresu zwykłego
22 października 2014r.
Liturgia Słowa Bożego na dziś
Stałe informacje

 Nabożeństwa różańcowe o godz. 17.30 /po nich msze św. wieczorne/

Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Znany jest - jeśli idzie o formę - od bardzo dawna w religiach Dalekiego Wschodu, w prawosławiu i oczywiście w katolicyzmie. Zwyczaj odmawiania różańców sięga czasów przed narodzeniem Chrystusa. W 1849 r. odkryto wśród ruin starożytnej Niniwy w ręku niewiasty coś w rodzaju różańca. Posążek pochodził z VIII, a może nawet IX w. przed Chrystusem.

Ze średniowiecza pochodzi zwyczaj częstego powtarzania Pozdrowienia Anielskiego.Pustelnik Aybert z Hennegau (+ 1140) miał zwyczaj codziennie odmawiać je 150 razy. Za każdym razem przyklękał, a na końcu padał na twarz. Różaniec w postaci wielokrotnego odmawiania Pozdrowienia Anielskiego upowszechniał św. Dominik Guzman, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów), dlatego nazywa się go ojcem różańca do Najświętszej Maryi Panny.

Nie jest to jednak ścisłe. Różaniec bowiem w obecnej formie ustalił się dopiero w XV w. dzięki innemu dominikaninowi, bł. Alanusowi a la Roche (van den Clip), który żył w latach 1428-1475. On ustalił nazwę "Psałterz Maryi", jak też i liczbę 150 Zdrowaś, które podzielił na dekady (dziesiątki), każda przeplatana Modlitwą Pańską. On też założył pierwsze bractwo różańcowe w Douai w 1470 r.

Różaniec nie może zastąpić Mszy świętej czy uczestnictwa w innych celebracjach liturgicznych; nie stanowi konkurencji ani dla Liturgii Godzin, ani dla koronki do Miłosierdzia Bożego, ani dla innych form kultu. Jest natomiast wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania naszej wiary w żywej łączności z Maryją, wraz z którą wędrujemy po drogach tajemnic naszego odkupienia. Zachęcamy do wytrwałej modlitwy różańcowej, szczególnie w październiku - powierzajmy Matce Bożej Ojca Świętego i wszystkie bliskie jego sercu sprawy.

Wydarzenia parafialne

Codziennie o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 17.30 zapraszamy do modlitwy różańcowej /w niedziele o godz. 18.00/

wydarzenia katedralne
 • o godz. 19.00 zapraszamy na Mszę św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Jana Kopca Inauguracyjną nowy Rok Akademicki 2014/2015
E-infromacje E-infromacje

tel. (32) 230 89 45 - parafia /kancelaria/
tel. (32) 230 89 47 - ks. wikarzy
info@katedra.gliwice.pl