Kategorie
Parafia

Zmarł Wojciech Różak

Z nadzieją zmartwychwstania dzielimy się bardzo smutną wiadomością.

Zmarł Wojciech Różak syn organisty Wacława Różaka. Kiedy przyjeżdżał z Bazylei zawsze posługiwał w Parafii. Stworzył i organizował Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie. A światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju.

Wojciech Różak – „Trzeba to robić” rozmowa (opoka.org.pl)

WOJCIECH RÓŻAK – (ur. w 1968 r. w Zabrzu). Dorastał w górnośląskich Gliwicach, z którymi był związany przez całe życie. Zamiłowanie do muzyki wyniósł z rodzinnego domu, stawiając pierwsze „muzyczne” kroki pod okiem swojego ojca – organisty gliwickiej katedry.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. W 1988 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gliwicach w klasie fortepianu Krystyny Moszyńskiej i w tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, oraz na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. W czasie studiów uczestniczył w licznych kursach interpretacji prowadzonych przez profesorów takich jak: Guy Bovet, Ulrik Spang-Hanssen, Lionel Rogg, Nicholas Danby. W 1990 odbył kurs mistrzowski pod kierunkiem prof. Herberta Tachezi w Graz. W 1991 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1993 roku ukończył studia na obu kierunkach (organy-dyplom z wyróżnieniem). W 2001 roku uzyskał dyplom Musikakademie der Stadt Basel – Schola Cantorum Basiliensis, gdzie w latach 1995-2001 odbywał studia podyplomowe w klasie organów i klawesynu prof. Jean-Claude Zehnder’a, a także w zakresie chorału gregoriańskiego, dawnych praktyk wykonawczych, oraz realizacji basso continuo (klasa Gottfrieda Bacha).

Był laureatem międzynarodowych konkursów organowych im. J. P. Sweelincka w Gdańsku w 1992 oraz Muzyki Dawnej w Brugge (Belgia, 1994). Był dwukrotnym laureatem dorocznej nagrody Prezydenta Miasta Gliwice (1994 i 2009) za działalność artystyczną i za wkład w rozwój kultury w mieście. Od najmłodszych lat był związany z posługą organistowską, najpierw w Polsce, następnie w Szwajcarii. Pełnił obowiązki organisty kościoła pielgrzymkowego Matki Bożej z Lourdes w Zurychu.

Regularnie występował z koncertami we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzyki organowej w kraju i za granicą (Włochy, Austria, Finlandia, Szwajcaria, Słowacja, Niemcy, USA) zarówno jako solista jak i kameralista. Współpracował z wieloma zespołami muzyki dawnej. Miał na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Radia Słowackiego. Był również od trzydziestu lat dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach.

Za działalność artystyczną, upowszechnianie dóbr kultury oraz ochronę Dziedzictwa Narodowego otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.